сабота, 4. ноември 2023. Вести денес: 70
home Ракомет

Кузманоски ќе паузира најмалку седум меча поради фрактура на прстот

Кузманоски ќе паузира најмалку седум меча поради фрактура на прстот

Македонскиот репрезентативец Цветан Кузманоски доживеа голем пех на првиот пријателски натпревар против Грција во Солун и се повреди, па го чека подолга пауза.

Играчот на Еурофарм Пелистер има фрактура на прстот на десната рака и ќе мора да паузира. Според лекарските прогнози, Цветан Кузманоски го чека пауза од најмалку еден месец, што значи дека ќе пропушти седум натпревари.

Прогнозата е најмалку седум натпревари, а ако рехабилитацијата не оди според текот, може таа да скокне и до девет натпревари од Лигата на шампионите и од Суперлигата.

До крајот на полусезоната Еурофарм Пелистер го чекаат вкупно девет натпревари.