четврток, 30. ноември 2023. Вести денес: 0
home Ракомет

Јунакот на Данска направи уникатен подвиг: Не постигна ниту еден гол до финалето, а потоа даде 10 против Франција!

Јунакот на Данска направи уникатен подвиг: Не постигна ниту еден гол до финалето, а потоа даде 10 против Франција!

Данска испиша ракометна историја во Стокхолм и стана првата селекција која успеала да триумфира на три светски првенства во низа, подвиг за кој вчера убедливо најзаслужен беше човекот кој имаше навистина тежок и чуден турнир.

Селекцијата на Јакобсен својата серија ја започна во 2019-та година, продолжи во 2021-ва, а вчера беше комплетирана со моќно издание против силните Французи, кои едноставно не можеа да се носат со Данците кои славеа со 34:29.

Матијас Гидсел сосема заслужено го понесе МВП признанието и воедно беше најдобар стрелец на ова Светско првенство, но сепак вистинска сензација во финалето приреди Расмус Лауге.

Гидсел го заврши финалето со шест гола, Питлик постигна девет, но главен јунак на завршниот меч беше човекот кој не постигна ниту еден гол до завршниот натпревар.

Расмус Лауге имаше необично Светско првенство, неговиот настап беше доведен во прашање и не беше дел од тимот се до мечот со Египет, но ја покажа својата класа кога најмногу беше потребно. Лауге пристигна во финалето без ниту еден гол зад своето име, но против Франција постигна десет со неверојатна реализација на шут 10/11. Со овој подвиг, Лауге стана само шестиот играч во историајта кој постигнал двоцифрен број на голови во финалињата.