вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Ракомет

Постои само едно сценарио Македонија да игра за 5-то место на првенството

Постои само едно сценарио Македонија да игра за 5-то место на првенството
Team Macedonia during the EHF EURO Croatia 2018 - Preliminary round - Group C - Montenegro vs Fyr Macedonia in Arena Zagreb, Zagreb, Croatia, 15.1.2018, Mandatory Credit © HRS / Nebojsa Tejic

Постои само една опција како Македонија би играла за петтото и шестото место в петок во Загреб.

Иако вечерва делува тешко веројатно таа комбинација, на Македонија ѝ треба победа над веќе квалификуваната Данска и поклопување на уште два резултати за да завршиме како третопласирани во групата:

Комбинации како Македонија да заврши на третото место во групата:

1. Македонија да ја совлада Данска

2. Натпреварот Шпанија – Германија да не заврши нерешено

3. Словенија да извојува победа над Чешка

gol.mk