сабота, 11. ноември 2023. Вести денес: 0
home Ракомет

Тесен пораз на македонските ракометарки од Норвешка

Тесен пораз на македонските ракометарки од Норвешка

Македонската женска ракометна репрезентација загуби минимално вечерва во првиот од двата пријателски натпревари закажани во Скопје против Б – селекцијата на Норвешка со 26:27.

Натпреварот се одигра зад затворени врати во СЦ „Борис Трајковски“. Вториот натпревар кој ќе биде одигран в сабота со почеток од 16 часот ќе биде отворен за публиката.

Македонските ракометарки вечерва заминаа на полувреме со предност од 17:14, но вториот дел донесе резултатски пресврт и триумф на крајот на Норвежанките.

Најефикасна во македонските редови беше Леонида Гичевска со шест погодоци.