понеделник, 13. ноември 2023. Вести денес: 0
home Ракомет

Унгарија третпат по ред прва на ЕП

Унгарија третпат по ред прва на ЕП

Женската младинска ракометна репрезентација на Унгарија го освои златото на Европското првенство во Романија, откако во финалето славеше убедливо против Данска со 35:26 (14:17).

Младинките на Унгарија веќе третпат по ред го освојуваат првото место на младинскиот континентален собир.

Унгарија на Европското првенство во младинска конкуренција беше победник во 2021 и 2019 година.

Третото место го освои домашната селекција, Романија, која во натпреварот за бронзениот медал ја совлада Португалија со 39:32 (18:13).

Шведска со победата над Франција од 29:25 (15:9) ја освои 5. позиција, додека црногорската репрезентација во дуелот за седмо место беше поразена од Швајцарија со 37:32 (18:16).

Македонската репрезентација настапот на Европското првенство го заврши на 15. позиција.