сабота, 11. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Блинкен: САД ќе испратат дополнително оружје и опрема во Украина

Блинкен: САД ќе испратат дополнително оружје и опрема во Украина
ЕПА

САД ќе и достават на Украина дополнително оружје и опрема за нејзината континуирана борба против руската инвазија, изјави денеска американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Најавеното оружје во вредност од 125 милиони долари доаѓа во време на очекувањата за нова воена помош за Киев.

Последната транша оружје е можна бидејќи претседателот Џо Бајден ги користи своите овластувања за итни случаи за да ги пренесе вишокот артикли од резервите на САД, без одобрение на Конгресот.