вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Пентагон вели дека Хезболах се чини дека е оттргнат од проширување на конфликтот

Пентагон вели дека Хезболах се чини дека е оттргнат од проширување на конфликтот

Портпаролот на Пентагон, бригадниот генерал Патрик Рајдер изјави дека не смета дека Хезболах ќе ги ескалира борбите со Израел. Во изјава за Би-Би-Си тој нагласува дека „поширок регионален конфликт е оттргнат“.

„Во моментов гледаме дека овој конфликт е ограничен меѓу Израел и Хамас“, вели тој.

САД испратија две групи носачи на авиони во источниот Медитеран во обид да ја одвратат терористичката група поддржана од Иран да отвори втор фронт против Израел.