вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Пентагон потврди дека САД вршат летови со беспилотни летала над Газа за да ги лоцираат заложниците

Пентагон потврди дека САД вршат летови со беспилотни летала над Газа за да ги лоцираат заложниците

Пентагон потврди дека САД вршат невооружени летови со беспилотни летала над Појасот Газа за да помогнат во напорите за лоцирање на околу 240 заложници кои ги држи Хамас.

– Во поддршка на напорите за откривање на заложниците, САД спроведуваат невооружени летови на беспилотни летала над Газа, како и обезбедуваат совети и помош за поддршка на нашиот израелски партнер додека работат на нивните напори за враќање на заложниците, истакна портпаролот на Пентагон, Пет Рајдер.