недела, 5. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Украина поднесе обвинение против поглаварот на Руската православна црква

Украина поднесе обвинение против поглаварот на Руската православна црква

Украинските власти денеска соопштија дека поднеле кривична пријава против патријархот Кирил, поглавар на Руската православна црква.

Највлијателниот духовен водач во Москва, поддржувач на претседателот Владимир Путин, ја нарече војната историска битка против „силите на злото“.

Службата за безбедност на Украина соопшти дека заедно со канцеларијата на јавниот обвинител „собрале докази против поглаварот на Руската православна црква, Владимир Гундјаев (познат како Кирил)“.

Се вели дека тој е „член на потесниот круг на највисокото воено и политичко раководство на Русија и … еден од првите што јавно ја поддржа војната против Украина во целосен обем“.

Го обвинуваат Кирил за „нарушување“ на територијалниот интегритет на Украина, оправдување на вооружена агресија и планирање и подготвување „агресивна војна“.

„Се преземаат сеопфатни мерки за изведба на сторителот пред лицето на правдата за злосторства против нашата држава“, се вели во соопштението.