петок, 2. февруари 2024. Вести денес: 0
home Вести

Британски доктор: Добро ќе биде ако има помалку од 20.000 мртви

Британски доктор: Добро ќе биде ако има помалку од 20.000 мртви

Велика Британија ќе помине добро ако епидемијата на коронавирусот заврши со помалку од 20.000 мртви, рече во саботата Стивен Повис, директор на Националната здравствена служба.

Тој на владината конференција за новинари рече дека сè уште не се исполнети сите единици за интензивна нега во Лондон и дека здравствените служби подготвуваат повеќе објекти за да примаат пациенти во критична состојба, пренесе Ројтерс.

Велика Британија во саботата објави дека до петок во 17:00 часот, вкупно 1.019 луѓе починале од коронавирусот во земјата, или 260 лица во последните 24 часа.

На вирусот SARS-CoV-2 до сабота во осум часот имаше 17.089 луѓе позитивни, од 14.543 регистрирани во петокот во Велика Британија.

Премиерот Борис Џонсон во петокот објави дека е позитивен за коронавирусот и е во изолација и ќе продолжи да ја води борбата на владата против пандемијата.