петок, 1. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Драма на швајцарските Алпи: 13.000 туристи заробени во скијалиште поради страшна снежна бура (ВИДЕО)

Драма на швајцарските Алпи: 13.000 туристи заробени во скијалиште поради страшна снежна бура (ВИДЕО)

Голема снежна бура зароби околу 13.000 туристи во Зермат, едно од најпопуларните швајцарски скијалишта.

Снегот ги блокираше патиштата и возот кои водат до одмаралиштето во јужниот швајцарски кантон Валаис, кои исто така е погоден од снемувањето струја, кажала шефот на полицијата, Џенин Имеш.

Во Зермат моментално има околу 13.000 туристи, кажа таа, додека на интернет страната на скијалиштето наведено е дека доаѓања и заминувања не се можни.

Главниот пат е затворен од вчера, додека возот е прекинат вчера, кажа таа.