четврток, 29. февруари 2024. Вести денес: 0
home Вести

Германската полиција во потрага по хрватско оружје, продадено на неонацисти

Германската полиција во потрага по хрватско оружје, продадено на неонацисти

Германската полиција оваа недела изврши голема рација во неколку сојузни покраини, со фокус на акцијата во Баварија, пишува весникот „Зидојче цајтунг“.

Акцијата е насочена кон припадници на екстремно десничарската сцена, особено членовите на движењето Рајхсбергер, односно граѓани на Рајхот, кои сакаат да ја обноват германската империја, а меѓу нив се наоѓаат и некои поранешни членови на неонацистичката партија НПД

Интересно е што една од причините за рацијата е илегално увезено оружје, кое дошло на германската екстремна десничарска сцена – од Хрватска. Тоа го објавија повеќето од водечките германски медиуми.

Истражителите пронајдоа неколку полуавтоматски пушки и сачмарки, како и 200 куршуми, но и рачни гранати. Запленето е мало количество марихуана, нацистички памфлети, лаптопи, мобилни телефони, а едно лице е уапсено. Околу 200 полицајци, вклучително и специјалци, учествуваа во масовната операција.

Баварското Министерство за внатрешни работи соопшти дека причина за полициската акција е сомнеж за нелегална трговија со оружје, конкретно пратки со оружје кои доаѓаат на германската десничарска сцена од Хрватска. (МИА)