петок, 1. март 2024. Вести денес: 0
home Вести

Кличко: Во Kиев нема струја, прекинато е и греењето

Кличко: Во Kиев нема струја, прекинато е и греењето

Клучната инфраструктура е оштетена во Киев по петдневни ноќни напади со руски беспилотни летала, кои предизвикаа прекини во снабдувањето со електрична енергија и греење, изјави денеска градоначалникот Виталиј Кличко.

Водоснабдувањето е зачувано, рече Кличко.

Ноќеска повторно имаше напад со дронови на главниот украински град. Предупредувањето беше објавено во 1 часот по полноќ во понеделникот, а укинато е три часа подоцна, пренесува AFP.

Руските сили напаѓаат со беспилотни летала Шахид-136 од иранско производство. Руските воени блогери објавија дека Полтава, Харков, Доњецк, Днепропетровск, Миколаев и Керсон биле цел на големата офанзива што руските сили ја започнаа во четвртокот.