вторник, 12. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Митинг за поддршка на Асад во Дамаск

Митинг за поддршка на Асад во Дамаск

Илјадници Сиријци се сообраа денеска на митиниг во Дамаск за да им изразат поддршка на сирискиот претседател Башар ал-Асад и на Армијата на Сирија, по саботните напади на САД, Велика Британија и Франција врз цели во земјата.

Митингот, што беше директно пренесуван на сириската државна телевизија, се одржа на исторскиот плоштад Омајад во центарот на Дамаск.

Учесниците на собирот, организран под мотото „Поздрав за успесите на сириската арапска армија“, носеа знамиња на Сирија и транспаренти со поддршка на Асад и Вооружените сили и извикуваа: „Алах, Сирија и само Башар“.

Собирот заврши со голем огномет, а за време на митингот дел од учесниците и пукаа во воздухот.