сабота, 16. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Моралес ги обвини САД за обидот за атентат врз Мадуро

Моралес ги обвини САД за обидот за атентат врз Мадуро

Експлозијата во Каракас е обид на САД и нивни сојузници од регионот да го елиминираат претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, изјави денеска претседателот на Боливија, Ево Моралес.

-Одлучно осудуваме уште еден насилен напад и кукавички обид за атентат врз братскиот народ на Боливија и Николас Мадуро. Тие експлозии се злосторство против хуманоста, напиша Моралес на својот Твитер.

Врз Мадуро беше извршен обид за атентат со дронови со експлозив за време на говор во Каракас. (МИА)