сабота, 2. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Од свински грип починаа 54 лица во Мјанмар

Од свински грип починаа 54 лица во Мјанмар

Епидемијата на свински грип, вирусот Х1Н1, се прошири на поголем дел од Мјанмар, а досега починале 53 заразени лица, соопшти Министерството за здравство на таа земја.

Епидемијата на свински грип во Мјанмар се појави минатиот месец, а првиот смртен случај е забележан на 19 јуни во Јангон. (МИА)