петок, 8. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Перу го укина полицискиот час воведен поради големите протести

Перу го укина полицискиот час воведен поради големите протести

Претседателот на Перу Педро Кастиљо ја укина наредбата за воведување полициски час, која беше донесена во понеделникот по големите протести и незадоволството на граѓаните изразено низ целата земја.

– Морам да објавам дека ја укинуваме наредбата за полициски час. Сега го повикуваме народот на Перу да остане мирен, рече Кастиљо на седницата со перуанските конгресмени.

Перу беше погоден од бран демонстрации поради наглиот раст на цените на горивото и вештачките ѓубрива, кои се забрзаа по рускиот напад врз Украина, иако владата на таа земја на Андите се обидува да го спречи поскапувањето.