недела, 3. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Подољак: Русија сака да го претвоси Херсон во „град на смртта“

Подољак: Русија сака да го претвоси Херсон во „град на смртта“

Советникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Михаило Подољак денеска изјави дека Русија сака да го претвори Херсон во „град на смртта“.

Тој ги обвини руските војници дека сè минираат, од станови до канализација и планираат да го гранатира јужниот украински град преку реката Дњепар.

-Вака изгледа „рускиот свет“: Дојдоа, ограбија, славеа, убиваа „сведоци“, оставија урнатини и си заминаа“, напиша Подољак на Твитер.

Изјавата на Подољак уследи еден ден откако Москва им нареди на своите трупи да се повлечат од Херсон и да заземат одбранбени позиции на спротивниот брег на Дњепар. (МИА)