вторник, 12. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Премиерот на Ерменија, Серж Саргсјан поднесе оставка

Премиерот на Ерменија, Серж Саргсјан поднесе оставка

Новоизбраниот ерменски премиер Серж Саргсјан соопшти денеска дека поднесува оставка.

Саргсјан поднесе оставка по десетина денови  масовни протести во Ереван и други градови во државата.

Ерменскиот Парламент во вторникот го избра Саргсјан за премиер. Саргсјан  10 години беше претседател на државата.

МИА