понеделник, 25. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Протест на каталонските сепаратисти во Барселона

Протест на каталонските сепаратисти во Барселона

Неколку илјади поддржувачи на идејата за независност на Каталонија од Шпанија, денеска организираа протестен марш низ центарот на Барселона со барање за ослободување на каталонските сепаратистички лидери, кои се наоѓаат во притвор.

Организатири на протестот беа неколку невладини организации предводени од групите Катлонско народно собрание (АНЦ) и Омниум, чии лидери се меѓу деветмината сепаратиситчки лидери, кои во притвор го очекуваат почетокот на судските процеси против нив под обвинение за бунт, потикнување бунт и злоупотреба на јавни средства, во врска со организирањето на ланскиот референдум за независност на Каталонија.

Кон протестите се приклучија и двата најголеми синдикати во Каталонија, иако голем број нивни членови не ја поддржуваат идејата за отцепување на овој автономен регион од Шпанија.

Движењето за независност на Каталонија, кое зајакна последниве неколку години, лани ја предизвика најголемата уставна криза во Шпанија од обновата на демократијата кон средината на 70-те години на минатиот век.

Каталонската регионална влада составена од сепаратистички партии лани во октомври организраше референдум за независонот на регионот од Шпанија, по што прогласи отцепување и независна „Република Каталонија“. На ова, властите во Мадрид реагираа со суспензија на автономијата на Каталонија, распуштање на регионалните органи на власта и приведување на дел од каталонските сепаратистички лидери.

На вонредните регионални избори одржани во декември, сепаратистичките партии повторно освоија мнозинство во Парламентот на Каталонија.

МИА