петок, 1. декември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Зеленски смета дека Русија зимава ќе се обиде да го уништи електроенергетскиот систем на Украина

Зеленски смета дека Русија зимава ќе се обиде да го уништи електроенергетскиот систем на Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Русија ќе се обиде да го „уништи“ електроенергетскиот систем на неговата земја оваа зима, како што направи минатата година кога ги засили масовните напади врз критичната инфраструктура.

– Оваа зима руските терористи повторно ќе се обидат да го уништат нашиот електроенергетски систем, рече Зеленски во неговата дневна видео порака емитувана на социјалните мрежи, додавајќи дека украинските власти се „целосно свесни за опасноста“.