четврток, 16. ноември 2023. Вести денес: 0
home Останати спортови

Второ олимписко злато за Бугарија во Токио

Стојка Крастева го освои златниот медал на олимпискиот турнир во бокс во категоријата до 51 килограм во Токио. Европскиот шампион од Софија 2018 и двократниот светски вицешампион Крастева ја победи со 5:0 судиски гласови (30:27, 30:27, 29:28, 30:27, 30:27) актуелниот европски шампион и светски второпласираната рангирана бр.1 во шемата Бусе Наз Чакароглу (Турција), јави БТА.

Во деби финалето за Бугарка на Олимпијадата во бокс за жени, 35-годишната Крастева покажа поефикасна борба и заслужено го доби мечот. Таа стана петтиот бугарски олимписки шампион во бокс во првото финале за бугарски претставник во спортот од Атланта во 1996 година, кога Даниел Петров ја освои последната титула во земјата.

Така, еден ден пред крајот на Игрите во Токио, бугарските спортисти освоија пет награди по златото на Ивет Горанова во дисциплината кумите карате, среброто на спортистката за стрелачки спорт Антоанета Костадинова во пиштол 10 метри и бронзените медали на Тајбе Усеин и Евелина Николова во женско борење.