сабота, 9. март 2024. Вести денес: 0
home Хроника

Мигранти од Сирија фатени кај Демир Капија

Мигранти од Сирија фатени кај Демир Капија

На 19.06.2022 околу 20:50 часот кај клучка Демир Капија, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин „Богородица“ дале знак за запирање на патничко возило „ауди а6“ со скопски регистарски ознаки, но возилото не застанало.

По кратко време возилото било пронајдено на патот и во него биле затекнати три лица – мигранти од Сирија. Мигрантите биле спроведени во Транзитен центар „Винојуг“ во Гевгелија за понатамошна постапка.

Се работи на целосно расчистување на случајот.