четврток, 30. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Бектеши демантира дека македонска пченица се извезува во Косово

Бектеши демантира дека македонска пченица се извезува во Косово

Министерот за економија Крешник Бектеши на својот Фејсбук-профил ја демантира веста дека камиони со македонска пченица се извезуваат во Косово и дека државата има резерви за само 26 дена.

Тој апелира до сите граѓани дека државата има доволно резерви на пченица и на брашно, а дополнително тоа е и одлуката за забрана за извоз во други земји, чие спроведување се контролира од инспекции на терен.

Најнови вести