понеделник, 6. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Богатата грчка заменик-министерка која примала помош од државата за кирија даде оставка

Богатата грчка заменик-министерка која примала помош од државата за кирија даде оставка

Грчката заменик министерка за труд, социјално осигурување и социјална солидарност Ранија Антонопулу како и нејзниниот сопруг Димитрис Пападимитриу грчкиот министер за економија, поднесоа оставка.

Оставката ја поднесоа поради големиот скандал и критики во јавноста за земање на надомест за кирија од државата кој за две години достигнал сума од 23 илјади евра.

Имено сопружниците поседуваат огромно богатство, поточно Антонопулу која од 2015 година е задолжена за справување со невработеноста во државата, барала и и била одобрена помош од државата за изнајмување на стан во Атина во вредност од 23 илјади евра. Бенефициите од државата и биле обезбедени и покрај фактот дека таа лично поседува половина милион долари.

Нејзиниот сопруг Пападимтриу поднел оставка поради солидарност, сопружниците во 2015 година оствариле неверојатен приход од 450 илјади евра и поседуваат речиси половина милион евра на сметките во грчките банки, како и имоти во државата и странство.

Портпаролот на грчката влада Ѕанакопулос кој во Македонија се прослави неславно со актуелизирањето на спорот за името, изјави дека грчкиот премиер Ципрас разговарал со заменик министерката и и воочил дкеа не во ред таа да користи такви надоместоци. Антонопули изјавила дека ќе ги врати парите, а владата на Ципрас истакнува дека ќе ги укине надоместоците за изнајмување на станови.

За жал во Македонија може да се направи паралела со овој случај на злоупотреба на функционери на својата положба. Поточно станува збор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која на годишно ниво зема плата од 30 илјади евра и покрај скандалозно големата плата таа сепак зема надомест од државата во вредност од 300 евра месечно за кирија за стан во Скопје. За скандалот да биде уште поголем таа иако не лично поседува 2 стана во Скопје кои се на име на нејзините деца. Прашањето останува како нејзиниот сопруг како санитарен инспектор и таа како обвинителка заработиле 160 илјади евра за овие два стана? Сепак специјалната јавна обвинителка Катица Јанева не постапи по примерот на своите колеги државни службеници од соседна Грција. Таа се уште е на функција и добива плата од државата во износ помеѓу 2500 и 3500 евра месечно како и 300-те евра надомест месечно за кирија.

Најнови вести