понеделник, 6. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Мицкоски на средба со советникот на Ангела Меркел, Хекер

Мицкоски на средба со советникот на Ангела Меркел, Хекер

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, придружуван од Подпретседателот Александар Николовски и Тимчо Муцунски, оствари средба со Јан Хекер, Советник за надворешна политика на Канцеларот на СР Германија, Ангела Меркел.

Од ВМРО-ДПМНЕ соопштуваат дека на средбата Мицкоски најпрво му честитал на соговорникот за формирањето на новата коалиција во Германија и нагласил дека очекува да продолжи поддршката дадена од СР Германија за евроатланската интеграција на Република Македонија, во новиот мандат на Канцеларката Меркел.

-Мицкоски го информираше Хекер за политичка состојба во Македонија, посебно нагласувајќи ги политичките притисоци врз институциите и граѓаните од страна на партиите на власт. Мицкоски нагласи дека ВМРО-ДПМНЕ е политичка партија која како свои стратешки приоритети ги има евроатланските интеграции и ќе продолжи со своите капацитети да ги поддржува истите, се наведува во партиското соопштение.

Најнови вести