понеделник, 6. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Најстудено во Берово, најтопло во Штип, Велес, Виница, Демир Капија и Гевгелија

Најстудено во Берово, најтопло во Штип, Велес, Виница, Демир Капија и Гевгелија
МИА

Во Берово утрово е најстудено – три степени, а натопло е во Штип, Велес, Виница, Демир Капија и Гевгелија – 12 степени.

Како што соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), до 7:30 часот пет степени се измерени во Лазарополе, шест во Попова Шапка, седум во Струмица и Крушево, осум во Скопје – Петровец, Битола, Охрид, Крива Паланка, девет во Прилеп и Маврови Анови, десет во Скопје – Зајчев Рид, Тетово и Кавадарци и 11 степени во Куманово, Претор и Дебар.

Најмногу дожд во изминатото деноноќие наврна во Крушево – седум литри на на метар квадратен, во Тополчани пет, во Прилеп четири, во Битола и Маврови Анови – два и на Попова Шапка и Берово – еден литар.

Во текот на ноќта времето беше променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец. Утрово е умерено облачно, на повеќе места со умерен ветер од јужен правец.

Времето денеска ќе биде променливо облачно со засилен, наместа повремено силен ветер од јужен правец (над 60 км/час). Попладне под влијание на циклонска активност ќе има врнежи од дожд, најпрво во западните делови. Во ноќните часови врнежите ќе се прошират насекаде и наместа ќе бидат пообилни, проследени со грмежи. Максималната температура ќе биде во интервал од 20 до 24 степени.

Во Скопје променливо облачно со умерен до засилен јужен ветер. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд, во делови од котлината пообилни. Максималната температура ќе достигне 24 степени.

Најнови вести