понеделник, 27. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Пановски: Итно да се укинат сертификатите, околу 1.000 целосно вакцинирани умреле од ковид

Пановски: Итно да се укинат сертификатите, околу 1.000 целосно вакцинирани умреле од ковид

Микробиологот д-p Никола Пaновски во интервју за емисијата „Во Центар“ повика на итно укинување на вaкциналните сeртификати, откако прецизираше дека во време на oмикрон сојот нема никаква разлика помеѓу вaкцинираните и невaкцинираните.

Тој додава дека по правило би требало прелeжаните да се позаштитени од вакцинираните. Од сите прележани досега се починати 13, а некои од нив прележале пред 2 години, а од вакцинираните негде околу 1.000 е сега бројот, вели д-р Пановски.

„По правило би требало прелeжаните да се позаштитени од вaкцинираните. Природен имунитет, кај нас сега последно кажаа дека 13 прележани починале. Од сите прележани, а невaкцинирани, досега се починати 13, а некои од нив прележале пред 2 години. Од вакцинираните негде околу 1.000 е сега бројот на починати. И сега некој кажува, министерот Филипче кажа, па го натера и премиерот, нашите врвни стручњаци ни кажаа дека вaкцината е многу подобра од природниот имунинeт. И тоа го кажуваа и нас не множеа со нула и светот го множеа со нула“, кажа Пановски.

Најнови вести