петок, 24. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Пановски: Омикрон најверојатно веќе е меѓу нас, да се бараат негативни ПЦР-тестови на границите

Пановски: Омикрон најверојатно веќе е меѓу нас, да се бараат негативни ПЦР-тестови на границите

Микробиологот проф.-д-р Никола Пановски смета дека сојот омикрон најверојатно е веќе влезен во земјава.

-Сепак не треба да се ризикува, за да не дојде до експлозија во болниците и поставување на модуларни болници. Треба да се преземат мерки. На пример Грција од вчера воведе задолжителен ПЦР-тест за сите патници. Јас да сум некој фактор во државата, веднаш после нив би вовел и ПЦР тестови за сите граѓани што влегуваат. Прва мерка да ни биде наменета за границите и аеродромите и таа да важи 15 дена за почеток, а после тоа да се анализира. Нема бегање од сојот, ако велат дека се шири со таа брзина, вели Пановски во дневникот на ТВ Сител и додава дека Комисијата за заразни болести предложува „нелогични мерки“.

Според д-р Пановски, по седум дена коронавирусот го нема во телото на човекот.

-Во градите е може, но во носот го нема. ПЦР тест по седум дена не треба да се прави. Нереални се овие 300 новозаразени на ден. Што се однесува до учениците, доцна е за онлајн настава, но е е доцна за да се пуштат порано дома на распуст, поточно од следниот понеделник, вели д-р Пановски.

Најнови вести