понеделник, 6. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Попова: Животот дојде за Заев и функционерите околу него, додека граѓаните преживуваат

Попова: Животот дојде за Заев и функционерите околу него, додека граѓаните преживуваат

СДСМ или свесно ги лажеа граѓаните или се целосно неспособни да го реализираат ветеното. Резултатот на крајот е ист. Животот дојде за Зоран Заев и функционерите околу него, додека граѓаните преживуваат. Зоран Заев пред парламентарните избори во 2016 година ветуваше дека социјалната помош веднаш по преземањето на власта ќе ја покачи на 12.000 денари. Зоран Заев излажа. Година ипол по изборите и повеќе од 9 месеци по преземањето на власта од страна на СДСМ граѓаните гледаат дека се изманипулирани, истакна Ирена Попова на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ.

-СДСМ ветуваше дека  на граѓаните кои имаат приходи под 12.000 денари ќе им биде исплаќана разликата до 12.000 денари од страна на државата. Ова не се случи. Дополнително Заев ветуваше дека државата ќе се впушти во потрага по работа за социјално загрозените граѓани и ќе ги вработи. Едно ветуваа пред избори, друго прават кога  се на власт. Поминаа повеќе од 9 месеци, а социјалната помош не е покачена, рече Попова и додаде:

„Во досега најобемниот Буџетот во историјата на Република Македонија не е предвидено покачување на социјалната помош. Зоран Заев ги излажа граѓаните. Покачување на социјалната помош нема. Државата не им бара работа на социјално загрозените граѓани. Граѓаните се извисени и изманипулирани. Граѓаните се гневни. Заев ги лажеше социјално загрозените граѓани во трка за гласови. СДСМ и Зоран Заев си поиграа со нивните чувства. И додека граѓаните чекаат ветувањата да бидат исполнети Заев и оваа ненародна влада спроведуваат антидржавни политики, економијата тоне и владее несигурност“.

Најнови вести