понеделник, 27. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Сочуство од Ковачевски за загинатите во експлозијата во Истанбул

Сочуство од Ковачевски за загинатите во експлозијата во Истанбул

Премиерот Димитар Ковачевски упати сочуство до турскиот народ за загинатите во денешната експлозија во Истанбул.

-Упатувам длабоко сочуство до братскиот турски народ, до семејствата на загинатите, до градоначалникот на Истанбул и до турскиот претседател по денешната експлозија во срцето на Истанбул, напиша Ковачевски на Твитер.

Четири лица загинаа, а 38 се повредени во експлозијата што денеска се случи во најпознатата улица и пешачка авенија во Истанбул, Истиклал, изјави гувернерот на Истанбул, Али Јерликај.

Како што јави турската телевизија НТВ, експлозијата се случила нешто по 16 часот по локално време, кога улицата била преполна.

Најнови вести