вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Управата за матични служби успеа да се договори со Министерството за правда

Управата за матични служби успеа да се договори со Министерството за правда
фото: тв21

Денеска е постигнат договор меѓу Министерството за правда и Управата за матични служби.

– Имаше многу измени што беа направени, остана само член 17. Да останат тие 30%, бараме значи покачување. Една од измените е на тие што венчаваат, во недела им беше платено, додека пак во сабота не им беше. Сега веќе ќе биде платено. Исто така беше прифатено и к-15 60 отсто од просечната плата и јубилејните награди, велат од таму.

Од таму велат дека платите веќе им се израмнети со минималната, а останува уште да се потпише колективниот договор.

Денешниот протест кој беше закажан за 15 часот, ќе биде презакажан за следната недела пред Министерството за финансии.

Најнови вести