понеделник, 6. ноември 2023. Вести денес: 0
home Вести

Врнежи од снег на сите патни правци во Македонија

Врнежи од снег на сите патни правци во Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а слаби врнежи од снег има на сите патни правци во Македонија, информира АМСМ.

На Попова Шапка има магла со видливост од 10 до 15 метри.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Максималната температура ќе биде во интервал од минус 2 до 3 степени со повремени врнежи од снег, кои се очекува да бидат пообилни во ноќните часови.

Најнови вести