недела, 12. ноември 2023. Вести денес: 0
home Познати

Децата на Хари и Меган добија титули – еве зошто дури денес ги добија, а не по нивното раѓање

Децата на Хари и Меган добија титули – еве зошто дури денес ги добија, а не по нивното раѓање

Децата на војводата и војвотката од Сасекс официјално ги добија титулите принц и принцеза, објавено е на официјалната веб-страница на британското кралско семејство.

Објавата дојде еден ден откако Хари и Меган објавија дека нивната ќерка Лилибет е крстена.

Тригодишниот Арчи и Лилибет, која наполни една година, се прогласени за принц и принцеза од Сасекс.

Арчи е шести во редот за тронот, а Лилибет е седма.

Правилата со кои се регулираат титулите на кралските деца биле поставени од кралот Џорџ Петти, дедото на кралицата Елизабета, во 1917 година.

Арчи и Лилибет не беа принц и принцеза по раѓањето, бидејќи не биле внуци на монархот, но тие го стекнале правото на овие титули кога кралот Чарлс се качил на тронот.

„Титулите на децата се право по раѓање откако нивниот дедо стана монарх. Оваа работа е решена веќе некое време во договор со Бакингемската палата“, изјави портпаролот на принцот Хари и Меган.

Најнови вести