вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home ТВ и Филм

Ќе се снима филм за трагедијата на подморницата Титан

Ќе се снима филм за трагедијата на подморницата Титан

Приказната за подморницата Титан, чиј екипаж доживеа трагичен крај додека ги истражуваше остатоците на познатиот брод Титаник, ќе биде прикажана во филм.

Како што е познато, на 18 јуни годинава пет лица се качија на подморница со која тргнаа во експедиција со цел да го набљудуваат потонатиот брод Титаник. Сепак, на голема длабочина се случи имплозија, уништувајќи ја подморницата и убивајќи ги патниците. И додека точните причини за несреќата се уште се предмет на дебата, пристигна вест дека за оваа трагедија ќе се снима филм наречен „Salvaged“.

Продукцијата ќе ја работи компанијата MindRiot Entertainment, а во проектот ќе учествува филмскиот продуцент Е. Брајан Добинс.

Филмот „Salvaged“ ќе ја истражува трагедијата на Титан и нејзините последици.

Џонатан Киси, кој ќе го напише сценариото заедно со Џастин Мек Грегор, рече дека филмот ќе го надмине немилиот настан. Ќе се испита и улогата на медиумите и експертите во обликувањето на јавната перцепција.

Кејси истакна дека вистината е најважна и дека светот заслужува да ги знае фактите. Тој, исто така, ги критикуваше медиумите за нивната тенденција предвреме да осудуваат поединци без соодветна постапка.

„Трагедијата на Титан е уште еден пример за дезинформиран и брз систем, во овој случај медиумски циклус од 24 до 7 години без престан, кој ги осудува и уништува животите на толку многу луѓе без соодветен процес“, рече Киси.

Се шпекулираше дека во проектот ќе учествува познатиот режисер Џејмс Камерон, но тој ја отфрли таквата можност.