петок, 22. декември 2023. Вести денес: 0

Брентфорд е последниот патник во Премиер Лигата

На „Вембли“ денес Брентфорд по пауза од цели 74 години се враќа во англиската фудбалска елита.

„Пчелите“ предводени од тренерот Томас Франк направија огромен подвиг во плеј-оф финалето на „Вембли“ и го победија Свонси со 2:0, победа која е и повеќе од заслужена со оглед на тоа како фуриозно влегоа во мечот.
Брентфорд имаше преголема желба да се врати во најсилното друштво по пауза од 74 години, а тоа го направи во голем стил, со постигнати два гола уште во раната фаза од финалето. Тони погоди од пенал во 10-та минута, 10 минути подоцна по една одлична контра Марконадес зголеми на 2:0, а стрелецот на првиот гол во следниот напад ја погоди гредата и за малку не погоди за 3:0.
Брентфорд е трет патник во Премиер лигата по Норич и Вотфорд.
„Пчелите“ после осум децении ќе бидат дел од најсилното фудбалско друштво, ова попладне освоија 180 милиони фунти за промоцијата во првата лига, а следната сезона ќе го имаат свое прво учество во Премиер лигата откако е преименувано ова натпреварување од 1992-ра година.