сабота, 4. ноември 2023. Вести денес: 70
home Фудбал

Натпреварот со Реал на Барселона и донесе 7,6 милиони евра

Натпреварот со Реал на Барселона и донесе 7,6 милиони евра

Барселона речиси го повтори рекордот по приходи од „Ел класико“. Како што изјави за Каталонското радио потпретседателот за маркетинг на Барселона, Џули Гиу, последната средба со Реал (1:2) на Каталонците им донесе 7,6 милиони евра.

Ова сума е рекорд за „Олимпискиот стадион“ каде се одржа натпреварот.

Беше забележано и дека 7,6 милиони евра се повеќе од 60% од натпреварите на „Камп ноу“. Оваа бројка е и блиску до апсолутниот рекорд на Ел класико – 8,3 милиони евра.

Најголемото дерби на шпанскиот фудбал минатиот викенд се одржа на „Олимпискиот Стадион“ попознат како „Монтжуик“, бидејќи стадионот на Барселона „Камп ноу“ се реновира.