среда, 15. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Даглас Коста го освои десеттиот шампионат за единаесет години

Даглас Коста го освои десеттиот шампионат за единаесет години

Играчот од средниот ред на Јувентус, Даглас Коста го освои својот трет шампион во низа за клубот од Торино. За 29-годишниот Бразилец, ова титула беше десетта во последните 11 години.

Коста има пет титули во Украина со Шахтјор помеѓу 2010 и 2014 година, двапати фудбалерот стана шампион на Германија со Баерн Минхен и уште три пати со Јуве.

Единствениот пат кога не успеаја да го освојат првенството беше во сезоната 2014/15, кога Шахтјор заврши втор, зад Динамо Киев.

Во сезоната 2019/20, Даглас Коста одигра 23 натпревари во италијанскиот шампионат и постигна еден гол. (МИА)