петок, 10. ноември 2023. Вести денес: 0

Еквадорецот Паез испиша историја

Еквадорскиот тинејџер Кендри Паез стана најмладиот фудбалер во историјата кој постигнал гол во мундијалските квалификации во јужноамериканската зона.

Еквадор синоќа триумфираше на гостински терен над Боливија со 2-1, а воведниот гол за гостите го постигна Паез во 45 минута.

Со тоа играчот на Индепендиенте дел Вале влезе во историјата како најмлад стрелец во јужноамериканските квалификации со 16 години и шест месеци.

Актуелниот светски првак ја продолжи победничката серија совладувајќи го Парагвај во Буенос Аирес со 1-0, во натпревар во кој Лионел Меси влезе на теренот во второто полувреме и два пати ја погоди стативата.

Бразил на домашен терен освои само бод против Венецуела (1-1), додека Чиле со 2-0 беше поуспешен од Перу.