вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Мурињо незадоволен од раководството

Мурињо незадоволен од раководството

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо е незадоволен од раководството на клубот, објави „Дејли Мејл“. Португалецот е лут на начинот на кој некои играчи преговараат за нови договори.

Застапниците на Антони Марсијал и Маркос Рохо ги почнаа преговорите со клубот во декември, но уште се чека предлог од страна на раководството за нови договори на двајцата.

Договорите меѓу Марсијал и Рохо истекуваат на крајот на следната сезона. Клубот има опција за продолжување на договорот на Французинот за уште 12 месеци, но Мурињо е загрижен од забавувањето.

Иднината на Хуан Мата, Андерс Херера, Лук Шо, Ешли Јанг и Дејли Блинд исто така не е јасна. Јунајтед ги користи клаузулите во нивните договори и ги продолжува до 2019 година, но играчите не потпишаа нови договори.

Одложувањето на договорот за Маруан Фелаини се смета за една од причините тој да одбие понудата и сега најверојатно ќе го напушти како слободен играч.