недела, 19. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Отфрлено обвинението на Бонг против Родригез за расни навреди

Отфрлено обвинението на Бонг против Родригез за расни навреди

Напаѓачот на Вест Бромвич албион, Џеј Родригез, освен со погодокот кој на неговиот тим викендов му донесе победа против Манчестер јунајтет, беше во фокусот на британската јавност и поради обвинувањата на фудбалерот Гаетан Бонг од Брајтон дека го навредувал на расна основа.

Фудбалската федерација на Англија денеска го ослободи Родригез од обвиненијата и соопшти дека било одлучено да се отфрли случајот поради немање на докази.

– За мене и моето семејство тоа беше многу тешко, бидејќи ова е чувствителна тема. Секогаш верувам дека вистината мора да излезе на виделина. Сега можам да продолжам нормално со животот, истакна фудбалерот на Вест Бромвич.

Наводниот инцидентот меѓу Родригез и Бонг се случи на 13 јануари на натпреварот меѓу Вест Бромвич и Брајтон.