недела, 19. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Санчез: Отсекогаш сакав да останам во Марсеј, но тоа не зависеше само од мене

Санчез: Отсекогаш сакав да останам во Марсеј, но тоа не зависеше само од мене

Напаѓачот Алексис Санчез го коментираше неговото заминување од Марсеј.

– Не ми останува ништо друго освен да му се заблагодарам на клубот, неговиот медицински тим, персоналот и на целиот тим. Споделив многу убави моменти со моите партнери. Ви благодарам што ме поддржувавте и извинете што вршев притисок врз вас на секој натпревар и на секој тренинг. Голема благодарност до целата јавност во Марсеј која секогаш ме поддржуваше срдечно во добри и лоши моменти. Прекрасно си поминав и имам многу убави спомени од тоа.

Исто така, би сакал да разјаснам некои теми и да кажам дека од моја страна отсекогаш сум сакал да останам во Марсеј. Ова е она што отсекогаш го сакав, но не зависеше само од мене. Овој пат управата направи поинаков избор, но јас го почитувам, го цитира Санчез „Footmercato“.

Во сезоната 2022/23, Чилеанецот одигра 44 натпревари за Марсеј и постигна 18 гола во сите натпреварувања.

Санчез од денес официјално се врати во Интер, клуб за кој настапуваше од 2019 до 2022 година.