петок, 17. ноември 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Стоук доведе „гениј“- Овој фудбалер знае пет јазици, може да вози авион и свири пијано!

Мортиз Бауер кој во текот на вчерашниот ден од Рубин Казан премина во Стоук Сити за сума од три милиони евра го воодушеви фудбалскиот свет, но не со своите фудбалски вештини туку со своето импресивно „CV”.
Стоук доведе „гениј“- Овој фудбалер знае пет јазици, може да вози авион и свири пијано!

Новото засилување на Стоук навистина нема потреба да се грижи за својата иднина доколку ја заврши фудбалската кариера тој може да биде туристички водич, преведувач, пилот, пијанист…

Мортиз Бауер кој во текот на вчерашниот ден од Рубин Казан премина во Стоук Сити за сума од три милиони евра го воодушеви фудбалскиот свет, но не со своите фудбалски вештини туку со своето импресивно „CV”.

Родениот Швајцарец оваа сезона ќе настапува во Англија, а покрај фудбалскиот живот, тренинзите и обврските кон спонзорите успеа да стигне да научи пет јазици (француски, германски, англиски, шпански и руски).

Но тоа не е се, тој успеа да положи и за пилот и може да вози авион, а и заврши музичко школо и знае да свири на пијано.

Го носеше дресот на младинските селекции на Швајцарија, но минатата година се одлучи да настапува за сениорската репрезентација на Австрија за која собра четири настапи.