вторник, 7. ноември 2023. Вести денес: 0

Продолжија европските квалификации за пласман на следното Светско првенство, Португалија многу потешко од очекувањата ја оправда фаворитската улога, на домашен терен против Ирска славеше со 2:1.

Португалскиот репрезентативец Кристијано Роналдо до стартот на овој меч имаше 109 голови за националната селекција, колку и пензионираниот ирански напаѓач, Али Даеи.

Новиот играч на Манчестер јунајтед можеше да се прослави уште во 15 минута за нов светски рекорд како најдобар стрелец во историјата на една репрезентација, но не ја искористи шансата, односно неговиот удар го одбрани Базуну.

Казната стигна пред крајот на првото полувреме (45`) кога мрежата на Патрисио ја затресе членот на Шефилд јунајтед, Иган. Со сите сили домаќините одеа кон избегнување на поразот, а за тоа се погрижи, кој друг, ако не Роналдо.

Најпрвин постави нов светски рекорд во 89 минута за израмнување, за негов 110 погодок за селекцијата на Португалија.

Имаше уште пет минути судиско надополнување, во 96 минута Роналдо донесе голема радост на трибините за вкупно трета победа во овој циклус. Севкупно досега има 111 голови во 180 настапи за најдобрата португалска репрезентација.

Во истата група Луксембург стигна и до втората победа откако дома со 2:1 славеше против Азербејџан. Моментно на табелата води Португалија со 10 бодови, Србија има седум, Луксембург шест, Ирска и Азербејџан немаат ниту еден.