четврток, 18. април 2024. Вести денес: 0
home Фудбал

Згаснаа два руски прволигаши, уште еден го очекува истата судбина

Згаснаа два руски прволигаши, уште еден го очекува истата судбина

Рускиот фудбалски прволигашот Тосно згасна во јуни поради банкрот, а ова му се случи и на Амкар од Перм, кој исто така настапуваше во првата лига во минатата сезона.

И Анжи го очекува слична судбина откако клубот од Махачкала ги загуби своите спонзори, должен е на сите вработени и играчи, а владата во Дагестан одби да даде парична помош.

– Долгот е голем и расте секој ден, и многу играчи не добиле плата од април, и ние им се заблагодаруваме за нивното трпение, но нема да можеме да ги исполниме обврските уште долго време, изјави директорот на Анжи, Олег Флегонов.

МИА