вторник, 28. ноември 2023. Вести денес: 0
home Останати спортови

Ферарито на Шумахер продадено за рекордни 14,8 милиони долари

Ферарито на Шумахер продадено за рекордни 14,8 милиони долари

Болидот на Ферари „Ф2003-ГА“, во кој Михаел Шумахер ја освои својата шеста светска титула во Формула 1, беше продаден од страна на аукциската куќа „Сотби“ за рекордна сума за вакви автомобили – 14,6 милиони швајцарски франци или 14,8 милиони долари.

Во 2003 година, Шумахер ја освои титулата по тешка борба со Кими Раиконен од Мекларен и Хуан Пабло Монтоја од Вилијамс. Германецот постигна шест победи во сезоната и заработи два бода повеќе од главниот ривал.

Шасијата ставена на аукција беше искористена на трки 9 пати, вклучително и во одлучувачкото Јапонско Гран при, како резултат на што Мајкл ја освои титулата и го надмина рекордот на Хуан Мануел Фанџо по бројот на освоени шампионски титули.

„F2003-GA“ требаше да се продаде за 9,3 милиони долари, но износот значително се зголеми по 40-минутната понуда.

Претходниот рекорд за продажба на автомобил Ф-1 беше поставен пред пет години, кога Ферари „Ф2001“ достигна вредност 7,5 милиони долари.

Најскапиот автомобил во светот останува „Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe“ од 1955 година, направен во само два примерока. Во мај оваа година беше продаден за 142 милиони долари.