четврток, 16. ноември 2023. Вести денес: 0
home Останати спортови

Мареј се повлече од четвртфиналето во Вашингтон, нема да настапи и на Роџерс купот

Мареј се повлече од четвртфиналето во Вашингтон, нема да настапи и на Роџерс купот

Поранешниот прв тенисер во светот Енди Мареј му го предаде мечот од четвртфиналето на турнирот во Вашингтон на австралискиот тенисер Алекс де Минаур.

Тој воедно соопшти дека нема да настапи и на Роџерс купот во Торонто.

Мареј ја донесе оваа одлука поради исцрпеност од претходниот дуел против романскиот тенисер Мариус Копил, кога и покрај победата, емотивно и низ солзи најави дека не се чувствува добро и не знае дали ќе настапи во следното коло на турнирот.

– Морав да направам добра проценка во врска со одморот и закрепнувањето. Планирам следниот турнир да ми биде во Синсинати. Ја ценам поддршката во Вашингтон и беше одлично што се вратив тука, истакна британскиот тенисер по повлекувањето од четвртфиналето.

За Мареј ова беше само трет турнир по операцијата на колкот во јануари годинава, а во Вашингтон првпат по паузата успеа да оствари три победи во низа.