недела, 26. ноември 2023. Вести денес: 0
home Ракомет

Еурофарм Пелистер поразен и од Војводина во „малото финале“ во Турција

Македонскиот ракометен првак Еурофарм Пелистер го освои четвртото место на „Турнирот на пријателството“ во турска Сакарија, со пораз во „малото финале“ од српска Војводина (33-27).

Ова беше втор пораз на вториот меч за пелистерци на турско тло, по оној од големиот фаворит Веспрем во полуфиналето и битолчани сега се враќаат дома каде ќе продолжат со подготовките за новата домашна сезона и настапот во Лигата на шампионите.

Натпреварот меѓу двете балкански екипи почна изедначено, а првиот удар го зададе македонскиот тим кога од 4-4 врза два гола. Преку Василев и Цехте, пелистерци се одлепија на плус два (4-6), предност која ја држеа до 6-8. Војводина се врати во игра кога со игра седум на шест израмни на 10-10. Потоа беше 12-12, а српскиот тим дојде до предност во 25. минута кога имаше 13-12. Плусот од еден гол Војводина го задржа и на полувремето (15-14).

Главната разлика на мечот настана по 35. минута, кога Војводина имаше расположен голман и влезе во напаѓачки ритам. Чуварот на мрежата фати два напади во низа на Еурофарм Пелистер, на спротивната страна доминираше пивотот Пешиќ и така српскиот првак замина на 21-19. Проблемите во нападот на битолчани беа евидентни, тоа Војводина го казни и во 48. минута имаше највисоки плус пет (25-20) кои без проблем ги одбрани. На седум минути пред финишот, на семафорот стоеше 30-23 за екипата на Ројевиќ, што беше највисока предност во натпреварот.

Најдобар стрелец кај Војводина беше Вукашин Воркапиќ со седум гола, пред Живан Пешиќ со шест реализации, а кај Еурофарм Пелистер, Павле Атанасијевиќ даде осум гола, Цветан Кузманоски имаше пет, а Денис Васиљев заврши со четири гола, додека Нејц Цехте реализира трипати.