сабота, 18. ноември 2023. Вести денес: 0
home Ракомет

Еурофарм Пелистер поразен од дански Архус во ракометната Лига Европа

Еурофарм Пелистер поразен од дански Архус во ракометната Лига Европа

Македонскиот вицешампион Еурофарм Пелистер загуби вечерва на гостувањето во Данска од Скандерборг Архус со 24-22 во рамки на 7. коло од групата Д во ЕХФ Европската лига.

За битолскиот состав ова е трет пораз во низа на меѓународната сцена, откако минатата недела ги загуби двата воведни дуели и во регионалната СЕХА лига од Војводина и Нексе на гостински терен.

Еурофарм Пелистер имаше предност од 11-9 во самиот финиш на првото полувреме, но Архус со два брзи гола ја анулираше негативата по што го отвори вториот дел со серија од 3-0. Уследи нова серија од 6-0 на данскиот тим за предност од 21-13 што до крајот на натпреварот беше недостижна за Еурофарм Пелистер.

Пешевски и Радовиќ постигнаа по четири голови за битолскиот тим, а Лесјак на голот запиша 12 одбрани.

Со ефект од две победи, едно реми и четири порази Еурофарм Пелистер е четвртопласиран во групата во Лига Европа пред следната пресметка против португалски Агуаш Санташ на 14 февруари во Битола.