сабота, 11. ноември 2023. Вести денес: 0
home Ракомет

Јагуриновски: Играме модерен ракомет,многу побрз од досега, кој ќе ја краси Македонија

Јагуриновски: Играме модерен ракомет,многу побрз од досега, кој ќе ја краси Македонија

Македонскиот ракометен репрезентативец Томи Јагуриновски изјави дека во Краков ќе ги краси еден поинаков ракомет, динамичен, најдинамичен до сега.

„Можам да кажам дека подготовките во Маврово ги одработевме одлично. Акцент беше ставен и на физичката и на тактичката подготовка на нашиот состав, тука добредојдени беа оние две средби со Црна Гора, а во новата година ќе почнеме и со анализа на противниците. Она што ми се допаѓа е што играме модерен ракомет, многу побрз од досега, со значителна динамика што сигурно ќе ја краси нашата репрезентација не само на СП во Краков, туку и во иднина. Сигурно дека секогаш ќе одиме на победа, иако групата во Краков е исклучително тешка. Норвешка е фаворит за првото место, а мое мислење е дека најлесен од трите противници ќе биде Аргентина, иако воопшто не станува збор за наивна селекција. Холандија е квалитетна репрезентација со искусни ракометари против која исто така можеме да играме, но најголеми шанси за успех гледам во мечот со Аргентинците“, изјави Јагуриновски.

Македонија првиот меч ги игра на 13 јануари против Норвешка.